Kosmetyki naturalne


W dzisiejszych czasach mnogość produktów na rynku kosmetycznym może zaskakiwać i wprawiać w konsternację. W sprzedaży dostępne są już nie tylko podstawowe preparaty do pielęgnacji włosów i ciała, ale także nowinki kosmetyczne niemalże do wszystkiego. Większość osób w pośpiechu zabiera towary ze sklepowych półek, nie czytając nawet składów produktów, a zdarza się, że to błąd.

Obecnie wiele jest przypadków uczuleń i alergii, uskarżają się na nie już malutkie dzieci. Niektórzy muszą zatem przestawić się na kosmetyki naturalne, które nie zawierają szkodliwych substancji. Zainteresowaniem cieszą się dziś kosmetyki hipoalergiczne, gdyż ludzka skóra narażona na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych nie zawsze charakteryzuje się wystarczającą barierą immunologiczną. Powstają naturalne kosmetyki dla dzieci i dorosłych. Są to np. preparaty na bazie ziół i nieinwazyjnych roślin. Często kosmetyki do kąpieli dla dzieci i niemowląt, zwłaszcza tych z atopowym zapaleniem skóry, zawierają przyjazne emolienty.

Produkty, które zawierają w swojej formule składniki pochodzenia roślinnego lub mineralnego są coraz częściej wybierane przez klientów. To ekologiczne produkty, które często mają postać wyciągów i olejków naturalnych, a także ekstraktów ziołowych. Działają łagodnie i kojąco na skórę. W aptekach lub sklepach specjalistycznych można np. znaleźć całą serię naturalnych dermokosmetyków do ochrony skóry szczególnie wrażliwej.

Konsumenci coraz częściej wybierają to, co legitymuje się najprostszą formą, a odrzucają produkty przetworzone, których skład rodzi istotne wątpliwości. Naturalne kremy, balsamy i olejki to powrót do tradycji naszych babć, które przecież nie posiadały całego arsenału preparatów, a wyglądy pięknie i kwitnąco, dzięki temu, co zebrały w swoim własnym przydomowym ogrodzie. Dziś wraca si do klasycznych rozwiązań jak np. płukanki z pokrzywy na wypadające włosy, etc. Kosmetyki naturalne sięgają do tych właśnie zapomnianych rozwiązań, które kiedyś święciły triumfy. Bogactwo natury nieustannie bowiem zaskakuje człowieka.